hipo [saptama banyosu] hakkında

hipo bir Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi yayınıdır.

'Bir saptamada bulunmak istiyoruz!' sloganıyla 1999'da html kod yazarak Internet ortamına dahil ettiğimiz 1.  ve 2000'de yayınladığımız 2. sayısının ardından uzun bir uykuya yatırdığımız 'saptama banyomuzu' yeniden hazırladık. Bundan böyle taze tutmayı umduğumuz hipo'da görsel kültür üzerine haber/bilgi paylaşımını gerçekleştirmeye çalışacağız.

Çizgelikedi, fotoğraf eğitimi üzerine seminerlerin verildiği, atölyelerin gerçekleştirildiği, sanat galerisinde sergi ve gösterilerin programlandığı, görsel kültür üzerine tartışma ve söyleşilerin kamuya açık olarak yapıldığı, proje çalışmalarıyla nitelikli yapıt üretiminin desteklendiği bir girişimdir. İzmir'de fotoğraf sanatı temelinde nitelik gözeten bir hareketlilik ve etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır.

Hipo: Analog fotoğrafçılıkta; film üzerinde ışık ile etkinleşmemiş (pozlanmamış / dolayısıyla geliştirme banyosunda reaksiyona girmemiş) gümüş halojenürler ile kompleks bir bileşik yaparak banyo ortamına aktaran, böylece, film yüzeyinde ışıktan etkilenecek gümüşhalojenürlerin kalmadığı, yalnızca pozlanan bölümlerin yer aldığı işlemi yapan -üçüncü- banyodur. Bu işlem kısaca 'saptama' olarak tanımlanır.
Hipo, kimyasal tanımının aksine bir işlevle saptama banyosu olarak anılırken; bu görevi, sodyumtiyosülfat kristallerinin sudaki çözeltisi yerine getirmektedir.