15 Kasım 2012 Perşembe

Tahir Ün'den "Xinjiang : Atayurdu" Fotoğraf Sergisi

Devlet Resim Heykel Müzesi ve Galerisi
Turgut Pura Sergi Salonu
Mithatpaşa Cad. N.94, Konak - İzmir
Tel: 0232.4820393
Açılış: 23 Kasım 2012, Saat: 18.00


Fotoğraf ve yeni medya sanatları alanındaki üretkenliğiyle tanıdığımız sanatçı Tahir Ün'ün Çin'de gerçekleştirdiği belgesel çalışmalarından oluşturduğu yeni fotoğraf sergisi “Xinjiang : Atayurdu”, 23 Kasım'da İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi ve Galerisi'nde açılıyor. 8 Aralık 2012'ye kadar sürecek olan sergide 60 adet siyah-beyaz fotoğraf yer alıyor.

Her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında izlenebilecek olan sergi için 72 sayfalık bir albüm de hazırlandı.

Sergi, 21 Haziran 2013 tarihinde uluslararası kapsamda düzenlenen "4.Kültürlerarası Sanat Diyalogları" etkinlikleri programı çerçevesinde Beyoğlu Sanat Galerisi'nde İstanbullu izleyicilerle buluşarak, daha sonra diğer kentlerdeki yolculuğuna devam edecek.Tahir Ün, 10 ülkeden 13 fotoğrafçıyla birlikte Türk Çin Dostluk Vakfı adına Çin Uluslararası Radyosu’nun davetlisi olarak gittiği Çin’de etnik azınlıklar ile ilgili bir belgesel fotoğraf çalışması gerçekleştirmişti.

Yaklaşık 18 gün boyunca Çin’in Kuzeybatısında, projenin hedef alanı olan Xinjiang Özerk Bölgesi içerisindeki çalışmalarında, bugüne değin Çin ile ilgili örneklerini sıkça gördüğümüz folklorik ve rengarenk fotoğraflara karşın, sosyolojik bir yaklaşımla bölgede yaşamakta olan etnik azınlıkların yaşamlarından siyah-beyaz kesitler aktarmaya ve yüzlerinden yaşamlarını okumaya çalıştığını ifade eden Ün, Çin’in günümüzde çokça gündeme gelen azınlık politikalarına da yakından tanıklık etme olanağı bulmuş. Çin Yönetiminin azınlıklara özerklik verdiği bölgede 13’ü yerli olmak üzere, sonradan ve başka bölgelerden gelerek yerleşenler de dahil 47 etnik grup yaşıyor.
Tahir Ün
Tahir Ün, 1960 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitirdi.

1979-1982 yıllarında Ankara Fotoğraf Sanatı Derneği’nde (AFSAD) yönetim kurulu üyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu kurucu üyesi olarak fotoğraf örgütlülüğü için hizmet verdi. Çağdaş Sanat Merkezi ve Kara Elmas Üniversitesi' nde fotoğraf eğitmenliği yaptı.

Ankara'da Yansıma Yayınevi'ni kurarak “Türk Fotoğraf Sanatı” konulu kartpostal serisini ve çeşitli araştırma-inceleme kitapları yayınladı. Makaleleri, Milliyet Gazetesi, Evrensel Dergisi gibi yayın organlarında yer aldı.

Gizli Bir Fotoğrafın İçeriğinin Şiirsel Anlatımı” adlı bir şiir kitabı ve “Düşlenmiş Manzaralar/Değişiklik Anları” adlı fotoğraf albümü  yayınlanmıştır.
Fotoğraf Dünyası, fotografya.net  gibi dergilerin yayın kademelerinde yer almış, bir süre Kül Edebiyat, Sanat ve Düşün Dergisi'ni yayınlamıştır.
Fotoğrafın yanısıra, yeni  medya sanatlarıyla da ilgilenmektedir. Yurtdışında ve yurtiçinde bir çok kişisel sergi açmıştır.
İzmir'de yaşamaktadır. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eğitmenlik yapmaktadır.

www.tahirun.net/