20 Haziran 2013 Perşembe

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesi 22-28 Haziran'da Çanakkale ve İzmir’de...

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul– Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen BAK projesinin ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir'de gerçekleşiyor.
Projenin Çanakkale-İzmir programı kapsamında BAK katılımcısı gençlerin Çanakkaleli ve İzmirli sanatseverlerle buluşabilecekleri herkese açık üç etkinlik düzenleniyor.
Son Dönem Çalışmalarıyla NarPhotos
2003 yılında bağımsız bir fotoğraf kolektifi olarak İstanbul’da kurulan NarPhotos'dan Serra Akcan ve Kerem Uzel, kolektifin son dönem çalışmalarına dair bir sunum gerçekleştiriyor. Belgesel fotoğraf dilini kullanarak toplumsal alanı fotografik olarak anlamaya ve aktarmaya çalışan kolektif üyeleri, bir yandan sergi ve kitap olarak yayınlanmak üzere belgesel projeler üretirken, diğer yandan uluslararası dergi, gazete ve ajanslar için editoryal çalışmalar yürütüyor.

Konuşmacılar: Serra Akcan, Kerem Uzel 
Tarih: 22 Haziran 2013 Cumartesi, Saat: 19:30
Yer: Yalı Han, Kemalpaşa Mah. Fetvane Sk. No:26 Çanakkale
Dört Şehrin Hikâyesi:
19.Yüzyıl’dan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik 
Türkiye’nin bir zamanlar sahip olduğu kültürel çeşitlilik ve bunun yok oluş sürecine dair kitaplar yayınlayan ve etkinlikler düzenleyen Birzamanlar Yayıncılık’tan Osman Köker “Dört Şehrin Hikâyesi: 19. Yüzyıldan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik” başlıklı bir sunum gerçekleştiriyor. Bu dört şehirde 19. yüzyıldan bugüne yaşanan fiziksel değişimleri, kültürel mekânları ve yok oluş süreçlerini ele alan sunumda, arşiv fotoğraflarından hareketle şehirlerin hafızasına ışık tutulacak.

Konuşmacı: Osman Köker
Tarih: 24 Haziran 2013 Pazartesi, Saat: 18:30
Yer: İzmir Fransız Kültür Merkezi, Cumhuriyet Blv. No: 152 Alsancak-İzmirSinemada Ortak Yapım, Projeler ve Deneyimler:
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu 
Ermenistan ve Türkiye’den sinemacıların ortak üretimlerini ve ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 2008 yılında İstanbul’dan Anadolu Kültür ve Erivan’dan Altın Kayısı Film Festivali’nin girişimiyle kuruldu. Platform, kuruluşundan bu yana 11 filmin üretimine destek sundu. Platform tarafından desteklenen filmlerden ikisinin gösteriminin ardından, yönetmenlerin deneyimlerini aktardıkları bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Filmler:
Kaybolmayın Çocuklar, Gülengül Altıntaş , 2010, 30’
Kunduralarımı İstanbul'da Bıraktım, Nigol Bezjian, 2011, 64'
Konuşmacılar: Gülengül Altıntaş, Nigol Bezjian, Çiğdem Mater  (moderatör)
Tarih: 27 Haziran 2013 Perşembe, Saat: 18:30
Yer: İzmir Fransız Kültür Merkezi, Cumhuriyet Blv. No: 152 Alsancak-İzmir
Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin yeni projesi BAK’ın ikinci buluşması, 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşiyor. BAK, Türkiye’nin farklı bölgelerinden birbirinden uzak şehirlerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımalarını; bu şehirlerin hikâyelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak aktarmalarını sağlayacak bir kültürel etkileşim ve ortak sanatsal üretim projesi. Proje kapsamında Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlere kendi seslerini duyurup şehirlerinden hikâyeler anlatabilecekleri, birbirlerinin hikâyeleriyle tanışabilecekleri ve farklı coğrafyalarla iletişim kurabilecekleri bir ortam sağlanırken, hem gençlere yeni bir üretim olanağı yaratmak, hem de farklı şehirler arasında kültürel etkileşimin ve iletişimin yolunu açmak hedefleniyor.
BAK projesinin Çanakkale-İzmir programı kapsamında BAK katılımcısı gençlerin Çanakkaleli ve İzmirli sanatseverlerle buluşabilecekleri herkese açık üç etkinlik düzenleniyor. 22 Haziran 2013 Cumartesi akşam 19.30’da Çanakkale’de Yalı Han’da gerçekleşecek ilk etkinlikte, 2003’te bağımsız bir fotoğraf kolektifi olarak İstanbul’da kurulan NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel, belgesel fotoğraf dilini kullanarak toplumsal alanı fotografik olarak anlamaya çalıştıkları projelerinden örnekler sunacak. Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen İzmir etkinliklerinin ilki ise 24 Haziran 2013 Pazartesi günü 18.30’da yapılıyor. Birzamanlar Yayıncılık’tan Osman Köker, “19. Yüzyıldan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik” başlıklı sunumunda yüz yılı aşkın bir zaman diliminde bu dört şehirdeki fiziksel değişimleri, kültürel mekânları ve yok oluş süreçlerini ele alacak. Ardından, 27 Haziran 2013 Perşembe 18.30’da yine Fransız Kültür Merkezi’nde Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’yla işbirliği içinde bir film gösterimi ve söyleşi düzenlenecek. 2008 yılında İstanbul’dan Anadolu Kültür ve Erivan’dan Altın Kayısı Film Festivali’nin girişimiyle kurulan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun desteklediği Kaybolmayın Çocuklar (Gülengül Altıntaş, 2010) ve Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım (Nigol Bezjian, 2011) filmlerinin gösterimlerinin ardından, yönetmenlerin katılımıyla Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların ortak yapım deneyimleri üzerine bir de söyleşi gerçekleşecek.

BAK projesi kapsamında, 20–24 Nisan 2013 tarihlerinde ilk atölye çalışması için Diyarbakır ve Batman’da bir araya gelen 24 genç katılımcı bu ilk buluşmadaki atölye çalışmalarında şehir ve hafıza ilişkisi üzerine eğitimler aldı, şehri araştırmanın yanı sıra, fotoğraf ve video ile belgeleme yöntemleriyle tanıştı. Şehir ve hafızayla ilgili farklı araştırma alanlarına yönelen gençler, araştırma grupları oluşturarak, şehir yaşamının çeşitli boyutlarını ve toplumsal hafızanın farklı katmanlarını aydınlatan video ve fotoğraf projelerini oluşturmaya başladılar. 22–28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşecek atölyelerin ardından grupların yapım aşamasına hazır hale gelmesi bekleniyor. 2013 yaz boyunca projelerini hayata geçirecek gruplar sonbaharda gerçekleşecek yapım sonrası atölyenin ardından, 2013 sonunda Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul’da üretimlerini sergileyecekler.


Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi kapsamındaki atölye ve eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul–Belgesel Araştırmaları Merkezi ile birlikte yürütülüyor. Çanakkale’de Mavitay Çocukların Kültür Evi ve İzmir’de Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen programdaki etkinlik ve söyleşiler ise NarPhotos, Yalı Han, Çanakkale Kent Müzesi, Birzamanlar Yayıncılık, Tepekule Kitaplığı, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ve Friedrich Ebert Stiftung’un katkılarıyla düzenleniyor. BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu, A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu ve Nikon tarafından destekleniyor.


Detaylı bilgi ve sorularınız için          
bak(a)anadolukultur.org