3 Aralık 2015 Perşembe

6. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Fransız Kültür Merkezi'ndeAyrıntılar ve program için:

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 10-13 Aralık 2015 tarihleri arasında, Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda, "İnsan Hakları Belgesel Film Günleri"nin 6.sını gerçekleştiriyor.

Teması "yaşam hakkı" ve "barış" olarak belirlenen 6. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri'nde Türkiye'de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşması amaçlanmış.


4 gün boyunca, insan olarak varoluşumuzun anlamını, bir dilin nasıl öldüğünü, Kürt halkının maruz kaldığı katliamları, savaşın insan yaşamında yol açtığı tahribatları, Kobane'de kadınların yeni yaşam kurma mücadelesini, Ermeni soykırımını, sığınmacı ve mültecilerin dramını, Gezi Direnişi sırasında yaşanılan hak ihlallerini, Şili'de Allende'den kalan izleri, Filistin sorununu, mega kentlerin yol açtığı sosyal sorunları, zeytin ağaçlarını ve doğayı koruma mücadelesini anlatan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri sunacak olan etkinlikte, yönetmenler Kazım Kızıl ve Nazım Alpman gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.

Ayrıntılar ve program için: